Юра Черников

English. Проверьте сочинение!

Ну, в общем, мой самоучитель опять просит сочинить сочинение. На этот раз о своих выходных.
Я сочинил. Проверьте пожалуйста! Буду думать над своими ошибками!

I go to work five days a week, so I have only two day for rest. I plan my days off at weekday. I make a map my travels.
In the weekend I get up early, wake my wife and we have a light breakfast.
We leave home after hour.
We usually gone by car about five hundred - eight hundred km. We visit cities which we never see before. I like travel by car and my wife likes it too.
At this moment we went more fifty cities Russia and more twenty cities Europe. Of course, two days are very few for visit cities of Europe because we go so far only at the vacation (holiday).
I think that the best rest is travel by car.

Денис Димитриев

карта (чего? ) - путешествий. map of travel. сравните: cup of coffee, manager of the department.
At weekends.
через час - in an hour's time Или an hour later
Usually же ездим! чего третья форма там делает? 0_о We usually go и никаких гвоздей!
Посещаем (обычно) города, которые раньше, в прошлом, никогда не видели. Which we have never seen (если уже прошли present perfect) или в принципе можно простое прошедшее, но будет неестественно звучать.

I like TO travel либо I like travelling (Или traveling, оба верные)

We went TO какие-то там города.
В "побывали в стольки-то городах" - тоже перфект просится
Больше, ЧЕМ 20 городов - more THAN 20...

two days are very few – не, криво. Few – для исчисляемых, а тут у вас категория времени… В общем, логичнее сказать two days is a short time, two days is not enough. Да, в единственном, потому что имеется в виду именно время, срок, а не раз-день, два-день… Ммм… путано получилось, еще не доводилось объяснять этот аспект – поверите на слово? )

for visit cities – for visiting или to visit…

… for visit cities of Europe because we go so far only at the vacation… - получается: времени мало, ПОТОМУ ЧТО мы ездим только на каникулах. Нужно – «поэтому, по этой причине, потому» - So Или That;s why.

(holiday).
I think that the best rest is travel by car.
Travelling (ну или traveling)
Кстати, вы знали, что cлово that можно опустить? 😉