Наталия Палто

Проверьте пожалуйста английский (перевод предложений с русского) 2

1.Он был единственным из группы, кто принимал участие в международном конкурсе пианистов.
2.Бетти проснулась на заре и поняла, что она в доме одна.
3.Понимая, что трачу много денег на книги, я был вынужден пообещать жене, что больше не буду этого делать.
4.Так как план был разработан в деталях, ничто не могло заставить ее от него отказаться.
5.Весной здесь реку не перейти. Известно, что это самая небезопасная горная река в этой местности.
6.Она не могла принять участие в чемпионате. Надеялись, что она займет третье место.
7.Наверное, она очень расстроена, ведь вышла из комнаты, не попрощавшись.
8.Никто не ожидал, что ей сделают такой подарок. Это так мило с их стороны.
9.Вряд ли он закончит сценарий вовремя. Он очень неорганизован.
10.Не стоит пытаться достать билеты. Говорят, их все уже распродали.
11.Мы остановились, чтобы выпить чашку кофе.
12.Мое платье нужно почистить. Где вы обычно чистите свою одежду?

1.He was the only one from the group to take part in international piano contest.
2.Betty woke up in the break of a dawn to realize that she’s alone in the house.
3.Realizing that I spend too much money for books, I was compelled to promise my wife not to do that any more.
4.As the plan had been designed in details, nothing could make her give it up.
5.There is no way to cross this river in Spring. This river is known to be the most dangerous in this area.
6.She couldn’t take part in championship. She was expected to take bronze medal.
7.She must be very upset as she left room without saying goodbye.
8.No one expected her to be made such a present. It’s so kind of them.
9.She is unlikely to complete the script in time. He is a bad time-manager.
10.Do not try to get tickets. They are said to be completely sold.
11.We made a stop to have a cup of coffee.
12.My dress needs cleaning. Where do you usually clean your clothes?

Евгений

Ольга, вы молодец! Обратите внимание на артикли, а все сложные обороты вы употребили правильно, кроме 12-го.
1. He was the only one from the group to take part in the international piano contest.
2. Betty woke up in the break of the dawn to realize that she was alone in the house.
3. Realizing, I spend too much money for books, I was compelled to promise my wife not to do that any more.
4. As the plan was designed in details, nothing could make her give it up.
5. There is no way to cross this river in spring. This river is known to be the most dangerous in this area.
6. She couldn’t take part in the championship. She was expected to take a bronze medal.
7. She must be very upset as she left the room without saying goodbye.
8. No one expected her to be made such a present. It’s so kind of them.
9. He is unlikely to complete the script in time. He is a bad time-manager.
10. Do not try to get tickets. They are said to be completely sold.
11. We stopped to have a cup of coffee.
12. My dress needs cleaning. Where do you usually have your clothes cleaned?
Оценка: 0 Рейтинг: 0

Ал
Александр

Не посмотрел все переводы, но вот этот неверный:

7. Наверное, она очень расстроена, ведь вышла из комнаты, не попрощавшись.
7. She must be very upset as she left room without saying goodbye.

Д. б. так:

7. She must have been very upset as she left room without saying goodbye.

Посмотрите внимательнее другие переводы

At
Aton

At the crack of dawn, никак не in.
Spend money ON books.
The bronze medal.
The plan having been designed in great detai...l
I must have my clothes cleaned. В крайнем случае, I must take my clothes to the cleaners'.
Where do you have your clothes cleaned? А иначе ответ на Where do you clean будет "на балконе".

Молодечества большого не вижу. Тем более что вопрос и ответы, видимо, удалят, как и предыдущие, так что это все напрасная трата времени.