Светлана Смирнова

переведите текст на английский если не сложно

я веду здоровый образ жизни хотя мои знакомые употребляют алкоголь мне никогда не хотелось этим заниматься .я их не осуждаю и считаю что это их выбор .многие подростки жалуются на плохую жизнь и не думают что жизнь взрослых тяжелее. в любом месте подростка подстерегают опасности но они могут отказатся от плохого

Григорий Костин

I live a healthy lifestyle, but my friends drink alcohol. I never wanted to drink alcohol. However, I don't criticize them and think that they may choose whatever they want. A lot of teenagers complain of their bad life but they don't think that the adult life is even harder. Anywhere teenagers can encounter dangers but they can give up on bad.

Оксана Долгова

lead a healthy life even though my friends drink alcohol I never wanted to do it., I do not blame them, and I think that is their choice. many teens complain of bad life and do not think that life is harder adults. anywhere teenager growing danger but they can unsubscribe from bad