Лингвистика

помогите перевисти на английский без переводчика.

нужен качественный естественные переводты имеешь огромные планы на свою жизнь, - это замечательно.твоя жизнь яркая словно радуга:) Кто много работает тот получает много радости.ты мечтаешь об отдыхе, я мечтаю всегда быть при деле.Моя жизнь слишком спокойная, она лишена суеты, а мне этого не хватает.ты еще помнишь меня.моя жизнь застыла, словно перед взрывом событий.ты получишь все о чем мечтаешь, ты это знаешь!
Aziz Zhumashev
ты имеешь огромные планы на свою жизнь, - это замечательно. You have enormous plans for future. It's great!
твоя жизнь яркая словно радуга: ) - Your life is bright like a rainbow.
Кто много работает тот получает много радости. A person who works a lot gets a lot of pleasure.
ты мечтаешь об отдыхе, я мечтаю всегда быть при деле. You dream of rest and I always want to do something.
Моя жизнь слишком спокойная, она лишена суеты, а мне этого не хватает.
ты еще помнишь меня. My life is so calm. There is no fuss and it's not enough for me. You have remembered me yet.
моя жизнь застыла, словно перед взрывом событий. My life is stopped if it's something going to happen.
ты получишь все о чем мечтаешь, ты это знаешь! You will get everything what you're dreaming of and you know it.
Игорь Лейфер
Лучший ответ
Качественный? Да ещё и естественный (знать бы, что это значит!)?; -) А в бюро переводов не пробовали обращаться?; -)
Вера Касьянова
You have many great plans for your future and this is truly amazing.
Your life is bright like a rainbow
Whoever works a lot, gets a lot of happiness in return.
You dream of having a rest, while I dream of always having something to do.
My life is filled with relaxation without any fuzz, but I am constantly longing for the latter.
You still remember me.
My life has stopped, as if preparing for the explosion of events about to come.
You will get everything you dream of and you know that!
You have huge plans for the life, it is remarkable.
Your life bright as if a rainbow:)
Who works that receives a lot of pleasure much.
You dream of rest, I dream to be always at business.
My life too quiet, it is deprived vanity, and it does not suffice me.
You still remember me.
My life has fallen asleep, as if before explosion of events.
You will receive all about what dream, you know it!
И кому такое послание?
you have enormous plans on the life, - that is great. your life is a bright as if rainbow:) Who much works that gets much gladness. you dream about rest, I dream always to be at business. My life is too quiet, it is deprived fuss, and it does not have me. you remember me yet. my life hardened, as if before the explosion of events. you will get everything about what dream, you know it