Лингвистика

Правильный ли перевод с русского на английский? Какие ошибки?

1 Они жили в москве два года тому назад. 2 Вам ведь понравилось его новая книга – нет. 5 Работал ли он на заводе три года тому назад? 6 Просмотрели ли вы эти документы вчера – да. 7 Сколько писем вы напечатали вчера – двенадцать. 11 Когда он вернулся из санкт-петербурга Неделю тому назад. – сколько времени он там пробыл – пять дней. 1. They lived in Moscow two years ago. 2. Did you like his new book – No, I didn’t. 5. Did he work at the plant three years ago 6. Did you review these documents yesterday – Yes, I did. 7. How many letters you published yesterday - 12. 11. When he returned from St. Petersburg A week ago. - How much time he spent there - Five days.
Madina Baibulatova
1. They lived in Moscow two years ago. - +OK
2. Did you like his new book – No, I didn’t. - You liked his new book, didn't you? - No, I didn't.
5. Did he work at the plant three years ago ? -+OK
6. Did you review these documents yesterday – Yes, I did. - Did you review (look through)....
7. How many letters you published yesterday - 12. - How many letters DID you TYPE yesterday? - 12 of them. (I typed 12 letters.) - publish - это издавать что-то, опубликовывать в печати.. .
11. When he returned from St. Petersburg A week ago. - How much time he spent there - Five days. - When DID he return (come back) from St. Petersburg? - A week ago (He returned (came back) from SP a week ago. - How much time DID he spend there?

PS Не забывайте про вспомогательный глагол - DID (+ VI) - когда задаёте вопрос в Past Simple (Indefinite)
Эрик Розинский
Лучший ответ
2. You likeв his new book, didn't you? Имхо, такой вариант точнее передаёт оттенок вопроса.
11. Я б использовал в обеих частях вопроса Present Perfect, поскольку в самом предложении (что в одном, что во втором) явно не указано, к какому времени относится вопрос (в отличие от всех других примеров) . А действие к настоящему моменту явно завершено.
A7
Apofis 777
2. You liked his new book, did't you?. -No, I did't.
7. How many letters did you type yesterday?
11. When did he come back from St. Petersburg?- A week ago
How long did he stay there? ( How much time did he spend there - это дословно, но не очень по-английски)
Анна Литова
Анна Литова publish - издавать
6. Did you look through these documents yesterday?
7.How many letters DID you publish (type-набрали на комп. ) yesterday? -
I published 12 letters (12 of them)
11. When DID he return (come back) from St. Pet.?
How long had he been there? He had been there for 5 days.
7. How many letters did you publish yesterday ?.
11. When did he return from St. Petersburg - A week ago. - How long did he be there? - Five days.
Меня тоже потянуло не перфект, но A week ago не позволяет.
Kuandyk Sarkytbek
Kuandyk Sarkytbek Простое прошедшее возможно с предлогом for в подобных случаях, хотя принято использовать for c перфектом.
1. Я бы поставила used to live.
2. You did like ...didn't you? (=ведь)
5. Did he actually work... (если в интонации сомнение)
7. How many ...did you type yesterday? Publish - публиковать в основном.
11. When did he return...?How long had he been staying there?
7 и 11 с ошибками
7. How many letters did you publish yesterday?
11. я не знаю, но я бы оставил past simple, несмотря на то что не указано время прямо тут, здесь указано место, ..во втором предложении в принципе можно и past perfect
When did he return from St. Petersburg?
How much time (How long) had he spent there. or How much time did he spend there.
Алия Мукуева
все ошибки