Лингвистика
Английский, несложно, надо найти ошибки..помогите пожалуйста, кто разбирается!!!
1) If he would be free. he would call us. 2) The secretary said that if we waited for several minutes, Mr. Johnes would be happy to see us. 3) If Tarrance hadn't been so smart, he would never can become the President of this company. 4) If we took a taxi, we would not missed the train. And now we have to change our tickets and pay extra money. 5) If I had been you, I wouldn't deal with drugs. 6) If we have signed this contract two years ago, we would break into the global market. 7) If our sponsors had given us the money we need, we can of open the shop in two months. 8) I don't know if he is going to work in America.
За исключением последнего предложения все остальные на Сослагательное наклонение (в данном случае условные предложения)
Непонятно, почему все единство написала "комплекс обжект т. е. Условное предложение. " С каких пор это одно и тоже. Это совершенно разные грамматические явления!!! !
1) If he WERE free, he would call us. (в условных придаточных WERE употребляется для всех лиц. was допускается в разговорной речи)
2) The secretary said that if we waited for several minutes, Mr. Johnes would be happy to see us. - всё правильно
3) If Tarrance WEREN'T so smart, he would never BE ABLE TO become the President of this company.
or
If Tarrance hadn't been so smart, he would never HAVE BEEN ABLE TO become the President of this company (это если о прошлом, то есть уже об умершем человеке. В отличие от первого варианта, где речь идёт о настоящем)
4) If we HAD TAKEN a taxi, we would not HAVE MISSED the train. And now we have to change our tickets and pay extra money. (берём 3 тип придаточных, так как предложение относится к прошлому)
5) If I WERE you, I wouldn't deal with drugs.
6) If we HAD signed this contract two years ago, we would HAVE BROKEN into the global market.
7) If our sponsors GAVE us the money we need, we COULD of open the shop in two months.
8) I don't know if he is going to work in America. - все верно
or
первое предложение - комплекс обжект т. е. Условное предложение. Посмотри что такое комплекс обжект (латинскими буквами, естественно) и найдешь ошибку в первом предложении.