DE IOVE
Domĭnus Romāni multos deos colēbant. Domĭnus coeli et terrae erat Iuppĭter. Poētae Graeci Iovem patrem deōrum hominumque vocābant. Et dei et homĭnes Iovem timēbant. Iuppiter in Olympo habitābat. Is cum fratrĭbus mundum gubernābat. In tutēla Iovis praecipue reges erant. Iuppĭter auctor erat legum humanārum. Fratres Iovis erant Neptūnus, Pluto, sorōres Iuno, Ceres, Vesta. Bestiae nonnullae deis sacrae erant, ut aquĭla Iovi, pavo Iunōni, equus Neptūno. Ex arborĭbus olīva Minervae, Apollĭni laurus, Plutōni cupressus sacra erat.
DE ACHILLE
Celĕber est Achilles, filius Pelēi regis et Thetĭdis deae. Achilles particeps belli Troiāni erat. Celĕbre est scutum, celebria sunt arma Achillis. Et scutum et arma ei Hephaestus ille fabrĭcat. Celĕbris est celerĭtas Achillis. Celeritāte suā incredibĭli et magno corpŏris robŏre Achilles Troiānis terribĭlis erat. Ira Achillis Graecis perniciōsa erat. Mors Patrocli, eius amīci, Achilli dolōres acres dat. Propterea Achilles Hectŏrem ad pugnam provōcat et virum fortem necat.
DE TANTĂLO
Tantălus, Iovis filius, rex Phrygiae, carissimus erat omnibus deis atque ad epŭlas eorum invitabatur. Sed tantam felicitatem sapienter conservare nesciebat. Nam superbiā quādam impulsus omnia deorum consilia, apud Iovem audita, hominibus aperiebat. Propter id scelus in Tartăro aeternis cruciatibus punītus est. Nam apud infĕros in aqua stans semper sitit et pulcherrimos fructus videns perpetuo esŭrit. Ubi enim aquam biběre parat, ea recēdit; ubi autem fructum captat, rami vento amoventur. Ne dormire quidem misĕro licet, nam capiti eius saxum ingens impendet, cuius ruīnam semper timet. Talia de Tantalo poētae antīqui tradunt.
DE LACEDAEMONIIS
Philippus, Macedōnum rex, Lacedaemoniis scripsit: «Si in Laconiam venĕro, finibus vos exturbābo». Lacedaemonii rescripserunt: «Si».
Лингвистика
Нужна помощь в переводе латинских текстов
О ЮПИТЕРЕ
Много богов опекало отечество римлян. Владыкой земли и небес был Юпитер. Греческие поэты называли Юпитера отцом богов и людей. И боги, и люди боялись Юпитера. Юпитер жил на Олимпе. Вместе с братьями он управлял миром. Под покровительством Юпитера находились главным образом цари. Юпитер был творцом человеческих законов. Братьями Юпитера были Нептун и Плутон, сестрами Юнона, Церера и Веста. Некоторые животные были посвящены богам: орел Юпитеру, павлин Юноне, конь Нептуну. Из растений Минерве была посвящена олива, лавр Аполлону, кипарис Плутону.
ОБ АХИЛЛЕ
Знаменит Ахилл, сын царя Пелея и богини Фетиды. Ахилл был участником троянской войны. Знаменит щит, знаменито оружие Ахилла. И щит, и оружие сковал ему Гефест. Знаменита быстрота Ахилла. Невероятная быстрота и могучая телесная мощь Ахилла внушали ужас троянцам. Гнев Ахилла был губителен для греков. Смерть Патрокла, его друга, причинила Ахиллу жестокую боль. Поэтому Ахилл вызвал Гектора на бой и убил храброго мужа.
О ТАНТАЛЕ
Тантал, сын Юпитера, был любимцем всех богов и поэтому они приглашали его на свои пиры. Но он не сумел сохранить такое счастье. Ведь, возгордившись, он раскрыл людям услышанное на совете всех богов у Юпитера. Поэтому за его преступление он был наказан вечными муками в Тартаре. А именно, в аду, стоя в воде, вечно испытывал жажду и, видя прекрасные плоды, вечно был голоден. Ибо как только он собирался напиться, вода отступала, как только пытался схватить фрукт, ветер отклонял ветвь. Несчастному не позволялось даже спать, ибо над его головой висел огромный камень, падения которого он боялся. Такое рассказывают о Тантале античные поэты. .
О ЛАКЕДЕМОНЯНАХ
Филипп, царь македонский, написал лакедемонянам: «Если я приду в Лаконию, я разрушу ваши владения» . Лакедемоняне написали в ответ: «Если» .
ОБ АХИЛЛЕ
О ТАНТАЛЕ
О ЛАКЕДЕМОНЯНАХ
vidit in obprobrium propterea came