Лингвистика
Помогите перевести эти предложения на английский, пожалуйста.
I. Хотелось бы, чтобы люди были более дружелюбными. 2. Жаль, что люди так напряжены. 3. Хорошо бы он позвонил мне вечером. 4. Напрасно я позвонила ему первой. 5. Жаль, что Петр не умеет работать с компьютером. 6. Зря я научилась работать на компьютере. Это как наркотик. 7. Хотелось бы, чтобы этот психолог не испытывал свои методы на моем ребенке. 8. Хорошо бы этот психиатр использовал более современные методы лечения. 9. Напрасно я не принял это лекарство от головной боли. 10. Зря я выпила эту таблетку от зубной боли. Теперь хочется спать. II. Жаль, что Нина не всегда искренна со мной. 12. Досадно, что ты часто откровенничаешь с моими друзьями. 13. Напрасно вы были так откровенны. Ведь он наш конкурент. 14. Как жаль, что она не умеет ни петь, ни играть на музыкальном инструменте. 15. Жаль, что наш шеф не смог предупредить нас, что дело очень рискованное. 16. Я бы хотела, чтобы мой день рождения длился и длился, и чтобы я всегда была так же счастлива!
I. I wish people were more friendly. 2. I wish people weren't so strained. 3. I wish he would call me in the evening. 4. I wish I didn't call him first. 5. I wish peter would be able to work with a computer. 6. I wish I couldn't work on a computer. It's like a drug. 7. I wish this psychologist didn't test his or her methods on my child. 8. I wish this psychiatrist would use more modern methods of treatment. 9. I wish I took this medicine for a headache. 10. I wish I didn't take the pill for toothache. Now I want to sleep. II. I wish Nina would always be sincere with me. 12. I wish you didn't often confide with my friends. 13. I wish you weren't so honest. After all, he is our competitor. 14. I wish she knew both how to sing and play a musical instrument. 15. I wish our chef could warn us that the matter is very risky. 16. I wish my birthday party would go on and on, and I would always be just happy!
I. It would be desirable that people were more friendly. 2. It is a pity that people are so strained. 3. Well he would call me in the evening. 4. In vain I called it the first. 5. It is a pity that Pyotr isn't able to work with the computer. 6. In vain I learned to work at the computer. It as drug. 7. It would be desirable that this psychologist didn't test the methods on my child. 8. Well this psychiatrist would use more modern methods of treatment. 9. In vain I didn't take this headache medicine. 10. In vain I took this medicine from a toothache. Now there is a wish to sleep. II. It is a pity that Nina isn't always sincere with me. 12. Annoyingly that you often are frank with my friends. 13. In vain you were so frank. He is our competitor. 14. What a pity that she isn't able neither to sing, nor to play a musical instrument. 15. It is a pity that our chief couldn't warn us that put very risk. 16. I would like that my birthday lasted and lasted and that I was always also happy!
отличный переводчик с грамматикой, преподаватель не жалуется, в отличии от других: http://www.translate.ru
Алла Башмакова
Много грамматических ошибок
Петр Блудов
Если преподаватель на ЭТО не жалуется, видимо, язык он знает так же, как вы. Перевод абсолютно безграмотных.