Лингвистика
Помогите грамотно первести на английский
Проведены наблюдения избранных малых тел Солнечной системыПродолжено исследование поверхности астероида 4 ВестаПроведены тесты космогонических гипотез, которые показали их правильностьПетров продолжил руководство работой аспиранта Иванова
дааааааааа.... (( уууууужас.. .
программы-переводчики не помогают думать, а только мешают... .
вот мой вариант:
The observation of the selected small bodies of the Solar system was accomplished.
The revision of the surface of 4 Vesta asteroid was continued.
The tests of the cosmogony hypotheses demonstrated their accuracy.
Petrov continued the supervision of the graduate student Ivanov’s work.
(американский вариант английского)
вот мой вариант:
(американский вариант английского)
Organized observations elected small tel Solar system is Continued study to surfaces of the asteroid 4 lead .сonduct Organized tests космогонических hypothesises, which have shown their correctness Petrov has having continued managament a functioning(working) the graduate student Ivanova
По-моему лучший перевод у кусанечки, только аспирант - post-graduate.
Перестаньте пользоваться переводчиками. структуры has having continued не существует!! !
Проведены наблюдения избранных малых тел Солнечной системы
the observations of selected small bodies of the Solar System have been conducted
Продолжено исследование поверхности астероида 4 Веста
The study of 4 Vesta asteroid surface is being continued
Проведены тесты космогонических гипотез, которые показали их правильность
The tests of cosmogonical hypothesis, which have shown its acuracy, have been conducted
Петров продолжил руководство работой аспиранта Иванова
Petrov continued the supervisin of candidate Ivanov's work
Сергей Ф
Точно, как будто я сам не могу переводчиком воспользоваться.
Supervision of the selected small bodies of Solar system are spent research of a surface of an asteroid of 4 Vesta Is continued tests of cosmogonic hypotheses which have shown Peter's their correctness are carried out has continued a job management of post-graduate student Ivanov