Алексей

Помогите, пожалуйста, перевести с англ. на рус. яз.

1. Arriving at the railway station, he bought a ticket, walked to the platform
and boarded the train. 2. Being promised
help, he felt quieter. 3. Having
been shown in, he was told to take off his coat and wait for a while. 4. Starting the building of the house at once,
Robinson finished it before the season of rains set in. 5. Pouring out a cup of coffee, he sat down in an armchair and looked
at the woman sitting opposite him. 6. Having
left the house and crossing the street, he suddenly stopped remembering
that he had forgotten to phone his friend. 7. He looked at me and hesitated, not knowing what to say. 8. Having long lived in those parts and
knowing the place very well, he easily found his way to the marketplace. 9.
He had no language problems, having
studied English for a long time. 10. Having
written this exercise, I began to doubt whether it was correct. 11. Take care
when crossing the street. 12.
Students should always be attentive when
listening to the lecturer. 13. There are many students studying music. 14. Don't you feel tired having walked so much?

Татьяна Родионова

1. Arriving at the railway station, he bought a ticket, walked to the platform nd boarded the train.
По прибытии на вокзал он купил билет, прошел на платформу и сел в поезд

2. Being promised help, he felt quieter. ВВИДУ ОБЕЩАННОЙ ПОМОЩИ ОН УСПОКОИЛСЯ

3. Having been shown in, he was told to take off his coat and wait for a while.
ЕГО ПРИГЛАСИЛИ ВОЙТИ, (потом) ВЕЛЕЛИ СНЯТЬ ПАЛЬТО И ОБОЖДАТЬ

4. Starting the building of the house at once, Robinson finished it before the season of rains set in.
НЕМЕДЛЕННО ПРИСТУПИВ К ДЕЛУ, РОБИНЗОН ПОСТРОИЛ ДОМ ДО НАЧАЛА СЕЗОНА ДОЖДЕЙ

5. Pouring out a cup of coffee, he sat down in an armchair and looked at the woman sitting opposite him.
НАЛИВ СЕБЕ (чашку) КОФЕ, ОН СЕЛ В КРЕСЛО И ОБРАТИЛ ВНИМАНИЕ НА ЖЕНЩИНУ НАПРОТИВ

6. Having left the house and crossing the street, he suddenly stopped remembering that he had forgotten to phone his friend.
ВЫЙДЯ ИЗ ДОМА И УЖЕ ПЕРЕХОДЯ УЛИЦУ, ОН НЕОЖИДАННО ОСТАНОВИЛСЯ, ПРИПОМНИВ, ЧТО ПОЗАБЫЛ ПОЗВОНИТЬ ПРИЯТЕЛЮ

7. He looked at me and hesitated, not knowing what to say.
ОН СМОТРЕЛ НА МЕНЯ С СОМНЕНИЕМ, НЕ ЗНАЯ, ЧТО И СКАЗАТЬ

8. Having long lived in those parts and knowing the place very well, he easily found his way to the marketplace.
БУДУЧИ СТАРОЖИЛОМ ОН ОТЛИЧНО ОРИЕНТИРОВАЛСЯ В ТЕХ МЕСТАХ И ЛЕГКО ДОБРАЛСЯ ДО РЫНКА

9. He had no language problems, having studied English for a long time.
НИКАКИХ ЯЗЫКОВЫХ ПРОБЛЕМ ОН НЕ ИСПЫТЫВАЛ, ПОСКОЛЬКУ ДОЛГОЕ ВРЕМЯ ИЗУЧАЛ АНГЛИЙСКИЙ

10. Having written this exercise, I began to doubt whether it was correct.
УЖЕ РЕШИВ УПРАЖНЕНИЕ, Я СТАЛ СОМНЕВАТЬСЯ В ПРАВИЛЬНОСТИ ТОГО, ЧТО НАПИСАЛ

11. Take care when crossing the street. БУДЬ ВНИМАТЕЛЕН, ПЕРЕХОДЯ УЛИЦУ (дорогу)

12. Students should always be attentive when listening to the lecturer.
СТУДЕНТЫ ВСЕГДА СЛЕДУЕТ ВНИМАТЕЛЬНО СЛУШАТЬ ЛЕКТОРА (с должным вниманием)

13. There are many students studying music.
У НАС МУЗЫКУ ИЗУЧАЮТ МНОГИЕ СТУДЕНТЫ

14. Don't you feel tired having walked so much?
НЕУЖЕЛИ ВЫ НЕ ИСПЫТЫВАЕТЕ УСТАЛОСТИ ПОСЛЕ СТОЛЬ ДОЛГОЙ ПРОГУЛКИ?

ОК
Оксана Красноярцева

1. Прибыв на железнодорожную станцию, он купил билет, прошел к платформе, и сел на поезд. 2. Получив обещание помочь он успокоился. 3. Проведя внутрь, ему сказали подождать немного. 4. Начав строительство дома незамедлительно, Робинзон закончил его к началу сезона дождей. 5. Налив чашку кофе, он сел в кресло и взглянул на женщину сидящую напротив него. 6. Покинув дом и перейдя через улицу, он внезапно остановился вспомнив что забыл позвонить своему другу. 7. Он посмотрел на меня и колебался, не зная что сказать. 8. После того как долго прожил в тех краях и зная место очень хорошо, он с легкостью нашел дорогу на рыночную площадь. 9. У него не было языковых проблем, так как изучал английский на протяжении длительного времени. 10. Записав это упражнение, я засомневался было ли оно правильно. 11. Будь осторожен когда переходишь улицу. 12. Студенты должны всегда быть внимательны слушая лекции. 13. Много студентов изучает музыку. 14. Ты не чувствуешь себя уставшим ходя (гуляя) так много?